Telefon

Hlášení poruch774 00 11 22

Telefon

Pohotovostní služba (vyproštění)602 32 33 39

Telefon

Hlášení poruch774 00 11 22

Telefon

Pohotovost602 32 33 39

Úvodní strana » Služby » Výtahy » Nové výtahy » Druhy pohonů

Druhy pohonů

Trakční pohon

 • Výhodou je výborný poměr spotřebované energie k nosnosti klece, vysoká životnost technologie, nízké provozní náklady na provoz i servis. Vhodné všude tam, kde je možnost umístění strojovny nad šachtou, v hlavě, popřípadě v patě šachty.

 • Nevýhoda trakčního pohonu je potřeba vyvažovacího závaží, a tím vyšší nároky na prostor v šachtě.

V současné době se vysoké oblibě těší bezpřevodové stroje. Hlavní výhodou těchto strojů je vysoká účinnost a tím velmi nízká spotřeba elektrické energie. Měřený příkon u výtahu v jízdě se za srovnatelných podmínek pohybuje na 50% příkonu převodového stroje bez VVF regulace. Největší výhodou pak je absolutně tichý chod a bezúdržbový provoz po celou životnost. Používáme převážně stroje renomovaného německého výrobce, firmy Ziehl-Abegg. Jedná se o největšího evropského výrobce, který zahájil sériovou výrobu bezpřevodových strojů, jako první v Evropě.

V době neustálého zdražování cen energií je tato technologie ve většině aplikací tou nejlepší volbou.

Bubnový pohon

 • Největší výhodou tohoto pohonu je možnost maximálního využití prostoru šachty pro kabinu. Stroj je osazen bubnem, který nosná lana navíjí, není tedy potřeba protiváhy, která jinak zmenšuje prostor v šachtě. V praxi se používá, vzhledem k vysoké energetické náročnosti, pouze do nosnosti výtahu 320 kg.

 • Nevýhodou je nárůst spotřeby el. energie oproti trakčnímu zhruba o 40 % a větší, tudíž hlučnější stroj.

Vhodné zejména do staré zástavby, kde šachty z bývalých světlíků neumožňují instalaci dostatečně velké kabiny pro přepravu kočárků a invalidních vozíků.

Hydraulický pohon

 • Jedinou předností hydraulického pohonu je nižší pořizovací cena a možnost umístění strojovny v kterémkoliv podlaží objektu.

 • Nevýhodou jsou vysoké náklady na následný servis, velmi vysoký příkon el. motoru, omezení zdvihu, nutné temperování šachty a strojovny v zimním období, nízká životnost technologie.

Tento typ pohonu se již téměř nepoužívá. Je vhodný do budov, kde umístění strojovny je nejdůležitějším kritériem pro výběr technologie. Též vyhoví na některé typy nákladních výtahů.

Regulovaný pohon

V dnešní době je u lanových výtahů, a to jak trakčních, tak bubnových, již samozřejmostí použití pohonu regulovaného frekvenčním měničem. Regulované pohony umožňují komfortní, klidný průběh jízdy a velice přesné zastavení. Používáme kvalitní frekvenční měniče určené pouze pro výtahy od renomovaného japonského výrobce. Pro bezpřevodové stroje a výtahy od 500 kg je samozřejmostí použití zpětnovazební regulace pohonu.

Hlavní výhody:

 • plynulý rozjezd bez velkého proudového rázu a zatížení sítě

 • plynulý a měkký dojezd a velmi přesné zastavení

 • regulací rozjezdu a dojezdu je plynule rozložen příkon do motoru bez velkých proudových špiček, které zahřívají vinutí motoru

 • vzhledem k rovnoměrnému rozložení zatížení sítě a efektivnějšímu využití příkonu se celková spotřebovaná energie u převodového stroje sníží o 10 – 30 %, výtahový motor je méně tepelně a mechanicky namáhán

 • u bezpřevodových strojů se celková spotřebovaná energie sníží o 40 – 50 %

 • brzda na výtahovém stroji funguje pouze jako poziční - nebrzdí nikdy v běžném provozu rozjetý výtah, ale po jeho zastavení fixuje jeho polohu. Brzdové obložení vydrží tedy celou životnost výtahu.

 • na výtahovém stroji nedochází k žádným rázům, výrazně se tedy prodlužuje životnost ozubených kol a ložisek

 • odstraněním rázů nedochází k velkému zatížení lan a trakčního kotouče při prudkém rozjezdu a tím se prodlužuje jejich životnost

Mapa Mapa

Naše provozovny

Praha 4 – Krč
Jalodvorská 831
142 00 Praha 4

Praha 3 – Žižkov
Na mokřině 38
130 00 Praha 3

Kontaky

mobil: 774 00 11 22
telefon: 241 724 600
fax: 241 724 599
email: cvytahy@cvytahy.cz

Poptávka

Pošlete nám online nezávaznou poptávku. Ochotně vám naši specialisté poradí s výběrem.

Odesláním formuláře souhlasíte s zpracováním osobních údajů.

Pole označená * jsou povinná.

Close